Χάρτης Πλοήγησης Συχνές ερωτήσεις Συνδέσεις

Ποικίλες Εκδηλώσεις και Δραστηριότητες των Αρχείων Ν. Ροδόπης

Ελεύθερο λογισμικό

Πρόκειται για μια σειρά από ασπρόμαυρες φωτογραφίες στις οποίες απεικονίζονται πολιτικές προσωπικότητες (Γεώργιος Παπανδρέου, Στρατηγός Πλαστήρας, Κωνσταντίνος Καραμανλής κ.ά.) αλλά και σημαίνοντες άνθρωποι του καλλιτεχνικού χώρου (Γεωργία Βασιλειάδου, Σοφία Βέμπο κ.ά.) σε εκδηλώσεις της Σχολής Χωροφυλακής στην Αθήνα. Οι φωτογραφίες φυλάσσονται στα Γ.Α.Κ. Ροδόπης και παραδόθηκαν από τη Σχολή Αστυφυλάκων Κομοτηνής.

Σελίδα Βίκι των Γ.Α.Κ. Ροδόπης:

Συνεργασία με Βικιπαίδεια

Το 2013 εγκαινιάστηκε η συνεργασία των Γ.Α.Κ. Ροδόπης με την εγκυκλοπαίδεια Βικιπαίδεια. Η Βικιπαίδεια είναι η μεγαλύτερη ηλεκτρονική εγκυκλοπαίδεια στον κόσμο και το περιεχόμενο της είναι ελεύθερο. Η συνεργασία αυτή πραγματοποιήθηκε στα πρότυπα κρατικών αρχείων ξένων χωρών, όπως η Η.Π.Α., η Αυστραλία, ο Καναδάς, η Αυστρία, η Γερμανία, η Σουηδία, η Βουλγαρία κ.ά. Τα Γ.Α.Κ. Ροδόπης συνεισφέρουν ανεβάζοντας έγγραφα και φωτογραφίες, που απόκεινται στα αρχεία της υπηρεσίας, προκειμένου οι χρήστες της Βικιπαίδειας να παραπέμπουν σε αυτές κατά τη συγγραφή ή την επέκταση κάποιου λήμματος. Το γεγονός αυτό, δεδομένο του ότι η Βικιπαίδεια αποτελώντας ένα εκ των πρώτων αποτελεσμάτων στις μηχανές αναζήτησης παγκοσμίως, συνεισφέρει, χωρίς κανένα απολύτως κόστος, στην επέκταση της ελληνικής Βικιπαίδειας, στη διαφήμιση της ελληνικής γλώσσας και του ελληνικού πολιτισμού, στην παιδεία, στον τουρισμό αλλά και στη γνωστοποίηση του έργου των Γ.Α.Κ. Ήδη χρήστες της ελληνικής αλλά και της ρωσικής Βικιπαίδεια έχουν παραπέμψει σε φωτογραφικό υλικό των Γ.Α.Κ. Ροδόπης (φωτογραφίες Σοφίας Βέμπο από το Αρχείο Σχολής Αστυφυλάκων, φωτογραφίες των Γεωργίου Παπανδρέου και Κωνσταντίνου Καραμανλή κ.ά).

Σελίδα συνεισφορών Γ.Α.Κ. Ροδόπης:

ΙΣΤΟΡΙΚΟ
ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΟΙΝΟ
ΑΡΧΕΙΑ-ΣΥΛΛΟΓΕΣ
Εκθέσεις τεκμηρίων
Εκπαιδευτικά προγράμματα
Ποικίλες εκδηλώσεις
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ

ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΑΡΧΕΙΑΚΕΣ
ΣΥΛΛΟΓΕΣ

To παρόν έργο συγχρηματοδοτήθηκε
από το Επιχειρησιακό Πρόγραα